Lekarze medycyny pracy, którzy analizują wyniki badań pacjentów biorących udział w projekcie Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników, zauważyli, że znaczna liczba pacjentów ma zbyt niski poziom witaminy D3. Na 7295 przebadanych wynik poniżej 20 ng/ml miało 1422 osoby. Natomiast za wysoki poziom witaminy D3 - powyżej 100 ng/ml stwierdzono u 55 osób.
Poziom tej witaminy jest jednym z 14 parametrów sprawdzanych w pakiecie badań oferowanych przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii dzięki realizacji projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.
- Krew do badań pobrano już u prawie 10 tysięcy pacjentów, przypomnę, że wyniki badań i wyniki zapisów ankiety medycznej są analizowane przez lekarzy medycyny pracy. To co jest zauważalne, to właśnie często wykrywany niski poziom witaminy D3 – mówi lek. Katarzyna Przemirska, pełniąca obowiązki dyrektora WOMP w Kielcach.
Jak podkreśla, pacjenci otrzymują odpowiednie zalecenia. Poziom witaminy D3 można podnieść między innymi poprzez suplementację, ale także poprzez właściwe odżywianie.
- W diecie powinny znaleźć się między innymi ryby i przetwory mleczne. Należy jednak pamiętać, że podstawowym źródłem witaminy D jest synteza skórna pod wpływem promieni słonecznych – dodaje Katarzyna Przemirska.
Do objawów niedoboru witaminy D zaliczamy między innymi zmęczenie, ból mięśni, osłabienie, bóle kości oraz wypadanie włosów i obniżenie odporności.
Problemem dla pacjentów może być także nadmiar witaminy D3.
Jak podkreślają specjaliści, bardzo dobrym momentem do badania poziomu witaminy D3, jest koniec zimy lub początek wiosny, czyli czas, w którym stężenie witaminy D w organizmie jest zazwyczaj najniższe.
W projekcie Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników mogą wziąć udział osoby w wieku 45 plus, pracujące i mieszkające w województwie świętokrzyskim. Badanie poziomu witaminy D3 jest jednym z 14 sprawdzanych parametrów. Pozostałe to między innymi morfologia z rozmazem, glukoza, lipidogram, białko CRP.
Projekt pn. "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.