Dziesięciotysięczny pacjent projektu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników.
Dorota Stefańska jest dziesięciotysięcznym pacjentem, przebadanym dzięki realizacji przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy i Świętokrzyskie Centrum Onkologii projektu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników.
Pani Dorota z zawodu jest pielęgniarką, obecnie pracuje w Hospicjum Dziecięcym prowadzonym przez Caritas.
- Z racji obowiązków zawodowych, wiem jak ważna jest profilaktyka, jak wiele zależy od nas samych w dbaniu o zdrowie. Dlatego korzystam z wszelkich możliwych badań profilaktycznych – mówi Dorota Stefańska.
Jak dodaje, będzie zachęcała do wzięcia udziału w badaniach rodzinę i znajomych.
Pomysłodawczynią projektu jest Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
- Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w zdrowie. Dlatego wynegocjowałam z Komisją Europejską projekt strategiczny, dzięki któremu mieszkańcom regionu dajemy możliwość skorzystania z kompleksowych badań. Po dziewięciu miesiącach od rozpoczęcia realizacji tego zadania, mogę już powiedzieć, że udało się nam uratować niejedno życie. Wykryto choroby nowotworowe, kardiologiczne. Pacjenci są po zabiegach, są pod opieką specjalistów. To jest ogromnie ważne – mówi Renata Janik.
Marszałek województwa oraz pełniąca obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy,lek. Katarzyna Przemirska wręczyły dziesięciotysięcznej pacjentce zestaw gadżetów projektowych. Znalazły się w nim między innymi apteczka oraz termometr i plecak.
- Cieszymy się, że z badań skorzystało już 10 tysięcy pacjentów. Rekrutacja cały czas trwa, czekamy na kolejne osoby, które chcą sprawdzić stan zdrowia. Przypominam, że z badań mogą skorzystać osoby, które mają ukończone 45 lat, pracują i mieszkają w województwie świętokrzyskim - mówi Katarzyna Przemirska.
- Projekt Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników składa się z kilku etapów. Na początku pobierana jest krew, mierzone ciśnienie i wykonywana jest analiza składu ciała. Później wyniki 14 badań, a także zapisy znajdujące się w ankiecie medycznej analizuje lekarz medycyny pracy, który podczas teleporady omawia je z pacjentem. Jeśli jest taka konieczność kieruje na dalsze konsultacje do specjalistów między innymi kardiologów, laryngologów i rehabilitantów. U osób, które mają określone predyspozycje medyczne wykonywane są badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej, zakrzepicy a także Badanie mutacji w genach BRCA1 i BRCA 2 metodą NGS.
Pracownicy zgłaszający się indywidualnie mogą rejestrować się dzwoniąc pod numer WOMP: 41 347 97 44, ŚCO: 885 77 99 88, natomiast zakłady pracy rejestrują się pod numerami: 41 347 97 48, 41 347 97 12.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinasowaniu z Funduszy Europejskich.
- Przygotowując się do sięgnięcia po dofinansowanie unijne patrzyliśmy przede wszystkim na potrzeby mieszkańców regionu. Dziś kiedy przebadane zostało już dziesięć tysięcy osób wiemy, że stworzenie takiego projektu było dobrym pomysłem. Ogromnie nas cieszy, że mieszkańcy chętnie korzystają z profilaktyki, że każdego dnia kolejne osoby mogą kompleksowo się przebadać – mówi Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Funduszu Europejskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Projekt "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.