Pierwsi pracownicy z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w badaniach i warsztatach informacyjno-edukacyjnych realizowanych dzięki projektowi „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.
Zadanie to realizują wspólnie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Pierwszą instytucją, która zgłosiła chęć udziału w projekcie był Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach. Pracownicy tej instytucji są już po pierwszych badaniach.
Uzyskane wyniki oraz informacje z ankiety medycznej zostaną przeanalizowane przez lekarza medycyny pracy, który skontaktuje się z pacjentami i zaproponuje dalszy sposób postępowania. Specjalista oceni, czy występują czynniki ryzyka predysponujące do zachorowania na przykład na zakrzepicę. Poszczególni pacjenci przypisywani są do konkretnych specjalistów.
Podczas zajęć uczestnicy projektu dowiedzieli się między innymi co oznaczają wyniki poszczególnych badań, po co się je wykonuje i co robić, gdy na przykład badanie pokaże zbyt niski poziom witaminy D w organizmie. Otrzymują także informacje dotyczące chorób cywilizacyjnych.
W naszej placówce stawiamy na zdrowy tryb życia. Chodzi zarówno o naszych podopiecznych, jak i pracowników. Przez wiele lat pracowałam w szpitalach, wiem jak ważna jest profilaktyka, jak ważne jest zapobieganie rozwojowi chorób. Moi pracownicy są bardzo świadomi, wiele lat pracujemy ze sobą, rozmawiamy i mamy świadomość, że zdrowie jest najważniejsze – dlatego chętnie skorzystaliśmy z badań – podkreśla Agnieszka Spyt.
Część badań uczestników projektu jest prowadzona w WOMP, a część w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dzięki realizacji projektu ŚCO stworzy mobilny gabinet USG. Specjalny samochód wyposażony w sprzęt medyczny będzie wraz ze specjalistami przemierzał cały region i będą w nim wykonywane badania usg prostaty.
Do udziału w projekcie mogą zgłaszać swoich pracowników pracodawcy, ale mogą oni także zgłaszać się indywidualnie. Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.
W sumie w województwie świętokrzyskim dzięki projektowi przebadanych zostanie 50 tysięcy osób w wieku 45 plus.
Projekt dofinansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.