Programy promocji zdrowia opracowane przez pracowników WOMP w Kielcach są realizowane na terenie Ośrodka, w zakładach pracy i szkołach na obszarze województwa świętokrzyskiego.
Programy promocji zdrowia opracowane przez pracowników WOMP w Kielcach są realizowane na terenie Ośrodka, w zakładach pracy i szkołach na obszarze województwa świętokrzyskiego.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia choroby związane ze stylem życia, spowodowane m.in. niewłaściwym sposobem odżywiania, niską aktywnością fizyczną, nadużywaniem alkoholu, paleniem tytoniu, długotrwałym oddziaływaniem stresu, są przyczyną 70-80% zgonów w krajach gospodarczo rozwiniętych oraz 40-50% zgonów w krajach rozwijających się. Również w Polsce odnotowuje się alarmujący poziom zachorowalności i umieralności z powodu ww. chorób. Wobec obserwowanej transformacji epidemiologicznej koniecznym stał się radykalny zwrot w polityce ochrony zdrowia, tj. położenie szczególnego nacisku na promocję zdrowia.
Beneficjentem programu „Zdrowy styl życia szansą na zdrowie” jest populacja pracowników z zakładów pracy z terenu województwa świętokrzyskiego.
Celem głównym programu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród populacji pracowników z terenu województwa świętokrzyskiego oraz wśród pacjentów zgłaszających się do WOMP w Kielcach.
Program realizowany jest na mocy porozumienia w sprawie partnerstwa i współpracy w ramach programu promocji zdrowia w siedzibie zakładu pracy dla jego pracowników oraz na terenie Ośrodka dla pacjentów WOMP.
W ramach programu oferujemy:
Pracownicy, po zgłoszeniu się do Ośrodka na badania profilaktyczne, wytypowani zostają do programu na podstawie występujących u nich czynników ryzyka, bądź już zdiagnozowanych chorób cywilizacyjnych (m. in. nadciśnienie tętnicze, nadwaga, otyłość, cukrzyca).
Zasady uczestnictwa w programie dla zakładu pracy są indywidualnie uzgadniane z pracodawcą.
Według WHO co 6 sekund na świecie ktoś umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów. Badania pokazują, że palenie tytoniu pozostaje jedną z najważniejszych przyczyn zgonów w Unii Europejskiej każdego roku – przedwczesne zgony dotykają 50% osób palących, a 27% wszystkich nowotworów przypisuje się paleniu tytoniu. Ponadto nikotynizm wymieniany jest jako jedna z najważniejszych przyczyn nowotworów, której można zapobiegać.. Palenie tytoniu jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych XX w. spowodowało przedwczesną śmierć około 100 milionów osób, wzrost zachorowań na raka płuca, zawał mięśnia sercowego i POCHP. W Polsce pali aktualnie około 29 % mężczyzn oraz 17% kobiet. Ponad połowa palących mężczyzn i około 30% palących kobiet w Polsce wypala ponad paczkę papierosów dziennie – czyli jest silnie uzależniona.
Beneficjentem programu antynikotynowego „Miejsce pracy i nauki wolne od dymu tytoniowego” jest populacja pracowników z zakładów pracy z terenu województwa świętokrzyskiego oraz uczniowie szkół z terenu województwa świętokrzyskiego.
Celem programu trwała rezygnacja z nałogu tytoniowego przez jak największą liczbę palących pracowników/uczniów oraz utrzymanie abstynencji nikotynowej przez jak największą liczbę niepalących.
Program realizowany jest na mocy deklaracji partnerstwa i współpracy w ramach programu promocji zdrowia w siedzibie zakładu pracy dla jego pracowników/szkoły dla jej uczniów oraz na terenie Ośrodka dla pacjentów WOMP.
W ramach programu oferujemy:
Pracownicy, po zgłoszeniu się do Ośrodka na badania profilaktyczne, wytypowani zostają do programu na podstawie czynnika ryzyka jakim jest palenie tytoniu.
Zasady uczestnictwa w programie dla zakładu pracy/szkoły są indywidualnie uzgadniane z pracodawcą/dyrektorem.
Pliki do pobrania:
Deklaracja uczestnictwa w programie promocji zdrowia – Pobierz (DOCX, 17KB)
Dla wielu osób głos jest podstawowym narzędziem pracy. Choroby narządu głosu o podłożu zawodowym dotyczą najczęściej nauczycieli, a problem obrazuje liczba zdiagnozowanych chorób zawodowych oraz udzielanych urlopów zdrowotnych w tej grupie zawodowej. Nieumiejętne posługiwanie się głosem oraz nieprawidłowa technika emisji może skutkować uszkodzeniem tego narządu o charakterze nieodwracalnym. Zmusza to pedagogów do rezygnacji z pracy w zawodzie, co rodzi również problemy o charakterze ekonomicznym.
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach dla rozwiązania problemu chorób zawodowych narządu głosu, opracował i realizuje na terenie województwa świętokrzyskiego program „Ochrona narządu głosu”. Program Ochrony Narządu Głosu realizowany jest przez WOMP m.in. przy współpracy z Dyrekcją szkół.
Beneficjentem programu „Ochrona narządu głosu” jest populacja pracowników narażonych na nadmierny wysiłek głosowy z terenu województwa świętokrzyskiego.
Celem głównym programu jest ochrona narządu głosu przed chorobami związanymi z nadmiernym wysiłkiem głosowym.
Program realizowany jest na terenie WOMP na mocy deklaracji partnerstwa i współpracy w ramach programu promocji zdrowia oraz skierowania na konsultację do WOMP – Program „Ochrona narządu głosu”.
W ramach programu oferujemy:
Pracownicy zainteresowani udziałem w programie zgłaszają się do Ośrodka ze skierowaniem skierowania na konsultację do WOMP – Program „Ochrona narządu głosu” podpisanym przez swojego pracodawcę do rejestracji badań profilaktycznych po uprzednim umówieniu terminu (osobiście lub telefonicznie).
Do pobrania:
Deklaracja uczestnictwa w programie promocji zdrowia – Pobierz (DOCX, 17KB)
Skierowanie na konsultację do WOMP – Program “Ochrona Narządu Głosu” – Pobierz (DOCX, 18KB)
Uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem jest obok głuchoty starczej najczęściej stwierdzanym uszkodzeniem narządu słuchu i jednocześnie typowym przykładem niekorzystnego wpływu hałasu przemysłowego na stan zdrowia pracownika. Ubytek słuchu związany z zawodową ekspozycją na hałas jest chorobą zawodową. Niestety działanie hałasu nie ogranicza się tylko do narządu słuchu, ale ma także inne, pozasłuchowe, skutki zdrowotne. Hałas wpływa na układ krążenia, na układ pokarmowy, układ wewnątrzwydzielniczy, układ nerwowy, psychikę, powoduje wcześniejsze starzenie się organizmu.
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach opracował i realizuje na terenie województwa świętokrzyskiego program „Zakładowy program ochrony słuchu”, który jest realizowany we współpracy z Pracodawcami.
Beneficjentem „Zakładowego programu ochrony słuchu” jest populacja pracujących narażonych na hałas w zakładach pracy województwa świętokrzyskiego.
Celem głównym programu jest ochrona słuchu pracowników przed działaniem hałasu w miejscu pracy.
Program realizowany jest dla pracowników zakładu pracy na mocy porozumienia w sprawie partnerstwa i współpracy w ramach programu promocji zdrowia oraz dla pacjentów WOMP zgłaszających się na badania profilaktyczne.
W ramach programu oferujemy:
Dodatkowo w zależności od zaleceń lekarza:
Pracownicy, po zgłoszeniu się do Ośrodka na badania profilaktyczne, wytypowani zostają do programu na podstawie czynnika ryzyka jakim jest praca w narażeniu na hałas.
Zasady uczestnictwa w programie dla zakładu pracy są indywidualnie uzgadniane z pracodawcą.
Pliki do pobrania:
Deklaracja uczestnictwa w programie promocji zdrowia – Pobierz (DOCX, 17KB)
Skierowanie na konsultację do WOMP – Zakładowy Program Ochrony Słuchu – Pobierz (DOCX, 16KB)
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach wraz z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach podjął się rozwiązania problemu dotyczącego nadużywania alkoholu przez pracowników w zakładach pracy na terenie województwa świętokrzyskiego. W oparciu o projekt organizacji MANUS zrzeszającej konsultantów ds. uzależnienia od alkoholu działającej w Danii w Regionie Arhus powstał „Program Antyalkoholowy w Środowisku Pracy” opracowany na potrzeby województwa świętokrzyskiego.
Beneficjentem programu są pracownicy zakładów pracy województwa świętokrzyskiego oraz kierowcy skierowani do WOMP za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.
Celem głównym programu jest ograniczanie szkodliwych następstw nadużywania alkoholu wśród pracowników zakładów pracy w województwie świętokrzyskim.
Program realizowany jest na terenie WOMP na mocy deklaracji partnerstwa i współpracy w ramach programu promocji zdrowia.
W ramach programu oferujemy:
Zasady uczestnictwa w programie dla zakładu pracy są indywidualnie uzgadniane z pracodawcą.
Pliki do pobrania:
Deklaracja uczestnictwa w programie promocji zdrowia – Pobierz (DOCX, 17KB)
Skierowanie na konsultację do WOMP – Program Antyalkoholowy w Środowisku Pracy – Pobierz (DOCX, 17KB)
Według Światowej Organizacji Zdrowia na jaskrę choruje około 3,5% ludzi na całym świecie, czyli około 67 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy około 700 tysięcy osób, z czego leczonych jest zaledwie kilka tysięcy. W województwie świętokrzyskim aż 30% pacjentów przychodni okulistycznych to osoby chore na jaskrę.
Beneficjentem programu jest populacja pacjentów zgłaszających się do WOMP w Kielcach
Celem głównym programu jest wczesne wykrycie jaskry wśród populacji objętej badaniami WOMP w Kielcach.
W ramach programu oferujemy:
Uczestnikami programu są pracownicy zgłaszający się do Poradni Okulistycznej Ośrodka na badania profilaktyczne.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 EFS, na mocy umowy o dofinansowanie zawartej z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach zrealizował projekt pn. Program profilaktyki chorób układu oddechowego dla pracowników zawodowo narażonych na działanie pyłu zwłókniającego.
Partnerami projektu byli: Przychodnia dla Rodziny GALUS s.c. Ewa i Robert Brumirscy, NZOZ Przychodnia Lekarska ESKULAP s.c., ZOZ Końskie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze.
Okres realizacji projektu: 1 stycznia 2018 – 31 grudnia 2022.
Beneficjentem projektu była populacja pracowników zawodowo narażonych na działanie pyłu o charakterze zwłókniającym na terenie województwa świętokrzyskiego, czyli osoby, u których kontynuowanie pracy w dotychczasowych warunkach może doprowadzić do rozwoju pełnoobjawowej pylicy. W projekcie na szeroką skalę realizowane były działania edukacyjne podnoszące poziom świadomości i wiedzy pracowników narażonych oraz pracowników służby zdrowia i służb bhp, a także świadczenia medyczne dla osób pracujących w zapyleniu. Projekt objął swoim zasięgiem cały teren województwa świętokrzyskiego.
Celem głównym projektu jest ochrona zdrowia populacji osób pracujących w narażeniu na pył zwłókniający na terenie województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie do 2020 roku kompleksowej interwencji o charakterze edukacyjno-zdrowotnym w środowisku pracy, upowszechnienie świadomości i wiedzy na temat pylicy oraz działań profilaktycznych wśród wszystkich beneficjentów programu, długofalowe zwiększenie jakości świadczeń realizowanych przez lekarzy medycyny pracy i lekarzy radiologów związanych z diagnostyką patologii zawodowej układu oddechowego, poprawa wykrywalności zmian w obrębie tkanki płucnej w tym pylicy wśród pracowników narażonych na działanie pyłu zwłókniającego, zmniejszenie zachorowalności na pylicę płuc w dłuższej perspektywie czasowej, objęcie świadczeniami profilaktycznymi osób niepodlegających obowiązkowym badaniom profilaktycznym w okresie trwania programu.
Efekty realizacji:
W okresie realizacji programem objęto 7 180 pracowników, 363 pracowników medycznych i 207 pracowników służb bhp z terenu województwa świętokrzyskiego.
W ramach projektu zrealizowano:
Dla pracowników pracujących na umowach cywilno-prawnych realizowano:
Dla pracowników pracujących w przekroczeniach normatywów higienicznych realizowano:
Projekt był dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.